• Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Oferty Pracy • Korepetycje • Przyjaciele • Chwilówki Forum
• Rejestracja • Zaloguj • Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość

Martina  

Zaproszone osoby: 14
Tytuł: słodziak *^_^*

Wysłany: 2010-04-18, 01:55   

Psycho Krusher napisał/a:
Powodzenia w dalszym życiu, w pracy, w związku, itd. Jeszcze ci się ta szczerość nieraz niesmacznie odbije.
co też ty mówisz, nic jej się nie odbije, bo przecież jakkolwiek by nie było, będzie dobrze i bez żalu, bo zgodnie ze swoim sumieniem! to najważniejsze! po co być miłym dla szefa, skoro można mu powiedzieć, że jest spasioną świnią i żeruje na pracownikach? po co mieć na rachunki i chleb, skoro można być szczerym do bólu zawsze i wszędzie? :oczami:

matra  

Tytuł: Buka zimna suka

Wysłany: 2010-04-18, 09:19   

Martina napisał/a:
po co być miłym dla szefa, skoro można mu powiedzieć, że jest spasioną świnią i żeruje na pracownikach?

uh, gdybym ja rok temu postąpiła zgodnie z własnym sumieniem, i moja Matka straciłaby robotę z wielkim hukiem, dzięki za taką szczerość, dla mnie to brak jakiejkolwiek odpowiedzialności i rozsądku.

m. gallery

malezas  

Wysłany: 2010-04-18, 21:08   

hmm..staram się byc szczera, ale nie zawsze wychodzi - zależy od sytuacji, czasami jednak, niektóre sytuacje wolę przemilczec niż mówic co naprawdę o tym myślę i narobic sobie syfu..., a później tego żałowac...

Zombwbij  

Wysłany: 2010-04-25, 14:52   

sikorkas napisał/a:
Dlaczego boimy się szczerości?
Ponieważ nierzadko prowadzi ona do nieprzyjemnych syt., a tych nie lubimy. Dotyczy to zarówno tych, kiedy komuś powiemy coś, czego usłyszeć się nie spodziewał/nie chciał oraz takich, kiedy szczerością możemy sprawić przykrość bliskiej osobie. Sprawą sumienia jest, jak się zachowujemy w danych momentach.
Sam staram sie być szczerym. Nie powiem, że "do bólu", bo przecież można wyrażać się tak, by nie ranić słowami drugiej osoby. Ważną dla mnie sprawą jest dobór słów taki, by szczerość z moich ust nie bolała. Im wrażliwszej kwestii dotyczy, tym delikatniejszym staram się być. Oczywiście nie wszystko można ubrać w bezbolesne słowa, ale moim zdaniem powinno się ten trud podejmować, bo świat jest już wystarczająco porąbanym, by go jeszcze psuć. Ja np. wyżej cenię kogoś, kto mi powie w twarz (co nie znaczy, że chamsko), co o mnie myśli (nawet jeśli te myśli nie są dla mnie przyjemnymi), niż kogoś innego, kt. pod pretekstem nieurażania mnie będzie politycznie poprawnym.
Nie należy też mylić szczerości z wylewnością, co niekt. tu utożsamiają.

sketel napisał/a:
Co zrobić, by ludzie mi powiedzieli?
Hmm, zapytać? :P W przypadku niechęci do odp. zawsze można użyć środków ich do tego zachęcających... :evil:

Ana1618 napisał/a:
Czasami warto skłamać.
Właśnie; w końcu po co mieć czyste sumienie? Zresztą, w razie wyrzutów zawsze można też siebie okłamać ;)

naya napisał/a:
ja żyję na planecie Ziemia, a tutaj jak nie kłamiesz to nie istniejesz...
Zaczynam mieć wątpliwości co do mojego istnienia... :niepewny:

Colorblind napisał/a:
Wobec pierwszej osoby szczerość przychodzi mi łatwo i bezboleśnie [...]. Wobec drugiej osoby łatwość powoli przychodzi, jeszcze czasem się stresuję, że muszę to i to powiedzieć, czasem zdarzy mi się jakaś ściema w postaci: "no co Ty, nie siedzę na allegro, już nic nie kupię", po czym klikam i licytuję jakąś rzecz. Cóż.
Z wypowiedzi można by wnioskować, że wobec tej drugiej osoby to też szczerość przychodzi... Tylko gdzie ona jest? W tym "muszę", czy w tym "cóż"?
Colorblind napisał/a:
kortowiada napisał/a:
Jestem szczera aż do bólu zawsze i wszędzie
hmm, czemu takie wyznania traktuję z przymrużeniem oka? :oczami:
Hmm, ciekawe czemu :oczami:

Martina napisał/a:
zgodnie ze swoim sumieniem! to najważniejsze!
I tu masz rację. Choć zgadzam się, że w szczerości niedobrze być głupim, w przeciwieństwie do niekt. tu osób wolę mieć czysty honor nawet kosztem nieprzyjemności związanych z jego utrzymaniem w takim stanie.

Katharsis napisał/a:
klamac przewaznie jest latwiej i przewaznie mamy dzieki niemu wieksze korzysci
Różnicą między prawdomównością i kłamstwami jest to, że kłamstwa pozwalają na szybkie budowanie szeroko rozumianych "spraw", ale ze słabych materiałów; przyjdzie dzień, że taka budowla się zawali i może pogrzebać pod sobą budowniczego oraz wszystkich, kt. mu (u)wierzyli. Kiedy natomiast sprawy buduje się z prawdy zaprawianej szczerością, budowanie jest długim i mozolnym, ale jego efekty są podobnie trwałymi jak materiał, jakiego się używa. Wiem po sobie jak trwałą może być taka konstrukcja oraz jak wiele szkód może narobić choćby jedno małe kłamstewko. Dzięki pewnym osobom już od dawna jestem szczerym, co nie zawsze jest łatwym, ale zawsze wartym włożonego w to wysiłku. Na swojej szczerości jeszcze nigdy się nie zawiodłem. I, przynajmniej wobec pewnych osób, już zawsze szczerym będę, niedowiarki :P

llokitech 

Wysłany: 2010-04-26, 12:59   

"Boimy" się szczerości, bo najwyraźniej powiedzenie "będę szczery" oznacza potrzebę bycia chamskim i obraźliwym.
Szczerość nie ma nic wspólnego z "prawdą" - natomiast osoby które mówią dokładnie to co mają na myśli, nie mają zbyt wielkich zdolności interpersonalnych. Nie mówisz komuś o tym, że śmierdzi bez powodu (nawet jak śmierdzi), jeśli mówisz, myusisz być społecznym idiotą. Nie lubimy szczerości, bo nie lubimy idiotów który stwierdzają oczywistość i jeszcze myślą że to coś zmienia.

llokitech 

Wysłany: 2010-04-26, 22:45   

Zombwbij napisał/a:
llokitech napisał/a:
Szczerość nie ma nic wspólnego z "prawdą"
Co ma znaczyć ten cudzysłów?

Bo coś takiego jak "prawda" jest weryfikowane przez to jak postrzegamy rzeczywistość, jest więc nieobiektywne, nie jest więc prawdą, a "prawdą"...

cytryna86 

Wysłany: 2010-04-29, 11:14   

Ja mam kapuściany łeb i gdybym miała być nieszczera to bym zaraz się poplątała co powiedziałam a co nie :) A tak serio, mam podobną postawę co autorka tematu, może czasem trudno powiedzieć prawdę, być szczerym, ale lepsze to niż zakłamanie, fałsz. Może czasem nie jestem zbyt delikatna, czasem powiem coś dosadnie, ale wolę tak niż coś zatajać, kłamać. Poza tym jeśli ktoś się boi być szczerym, bo źle wypadnie czy coś w tym stylu, to może trzeba zmienić postępowanie na takie, którego się nie wstydzimy

Anielica19  

Wysłany: 2010-04-30, 10:13   

Mnie się wydaje, że dlatego, bo boimy się prawdy o sobie. Boimy się swoich wad, tego, że nie jesteśmy idealni

Ale również nie lubimy szczerości, bo jesteśmy "dumni" a na krytykę reagujemy agresjom.
ból i męka
jest jego godłem ,
a ludzie
widząc bliźniego
w potrzebie
są obojętni...

chipie_  

Wysłany: 2010-05-02, 21:25   

Boimy się szczerości, bo po części boimy się samych siebie, tego, jak nas odbierają i widzą inni. Boimy się prawdy, bo prawda często boli. Mamy jakieś wyobrażenie o sobie- kiedy ono się zderza z brutalną rzeczywistością i ze szczerością, czasem z krytyką, często nam to nie odpowiada.
Czy szczerość to stwierdzenie oczywistości? Pewnie tak, ale stwierdzamy ją temu, który jej nie widzi. I choćby z tego powodu czasami warto być szczerym, żeby tą oczywistość podstawić komuś pod nos.
Miało wyjść inaczej, a jak zwykle się zaplątałam :omg:
Ostatnio zmieniony przez chipie_ 2010-05-02, 21:26, w całości zmieniany 1 raz  

ProrokBDG  

Wysłany: 2010-06-13, 12:47   

Boimy się szczerości, bo czasami (jak wiadomo) prawda boli. A nikt nie lubi jak czuje ból. Co innego być szczerym, a co innego słuchać szczerych wypowiedzi. Oczywiście szczerość musi występować w interakcjach ludzkich, ponieważ bez niej mielibyśmy fałszywy obraz siebie, świata i rzeczywistości.

waznyczlonek  

Wysłany: 2010-06-13, 13:21   

Martina napisał/a:
bo zgodnie ze swoim sumieniem!

chcę tylko zaznaczyć, że gdy chcesz żyć zgodnie ze swoim sumieniem musisz go najpierw mieć, ludzie grzeszni mają bardzo stępione sumienie... należy iść do spowiedzi i wtedy ze "zdrowym" sumieniem żyć

co do szczerości; jeśli nie ma powodu mówić gorzkiej prawdy to po co ją mówić można tylko zrobić komuś przykrość a przecież można tego uniknąć

Idaho  

Wysłany: 2010-06-13, 14:53   

waznyczlonek napisał/a:
co do szczerości; jeśli nie ma powodu mówić gorzkiej prawdy to po co ją mówić można tylko zrobić komuś przykrość a przecież można tego uniknąć

Jeśli się nie ma powodu mówić gorzkich słów, a się je mówi to nie jest szczerość tylko chamstwo. Granica pomiędzy tym jest bardzo płynna i łatwo ją przekroczyć. Kwestia też tego jak się mówi, a nie tylko co się mówi. Można komuś powiedzieć gorzką prawdę i tym samym go upokorzyć, a można powiedzieć to samo w taki sposób, że o upokorzeniu nie będzie mowy.

"Ambicja to ostatni bastion porażki."
Oscar Wilde

Raisins 

Wysłany: 2010-07-25, 15:05   

Jestem szczera, nie lubię owijać w bawełnę. Mówię co mi leży na sercu, ale niektórzy ludzie nie koniecznie chcą to usłyszeć. Ludzie boją się szczerości i prawdy, bo często jest ona bolesna.

Księżycowa  

Wysłany: 2011-06-14, 21:47   

sikorkas napisał/a:
Dlaczego boimy się szczerości? Dlaczego nie powiedzieć czegoś wprost? Swoich myśli, uczuć, wrażeń?

Być może niektórzy boją się szczerości, bo oznacza ona zajrzenie głębiej w siebie. Posiadanie własnego zdania i odwaga, by je wypowiedzieć - istota szczerości, jak sądzę. Poza tym boimy się ranić siebie i innych, boimy się wyłamania ze świata kłamstw i pozorów, utraty dobrej twarzy, opinii w oczach innych. W tym momencie można bać się naprawdę wielu rzeczy. ; )
A przede wszystkim chyba siebie i tego jaki diabeł w nas czasem siedzi. Bo szczerość czasem bywa takim diabełkiem. Ale i tak bardzo go sobie cenię.

kiciun  

Wysłany: 2011-06-15, 21:56   

Jeśli moja opinia ma kogoś urazić, a nie jest konieczne wyrażenie jej, to wolę zatrzymać ją dla siebie. Nie mam potrzeby obnoszenia się ze swoimi poglądami. Lubię dyskutować, jednak zawsze staram się być delikatna, co nie znaczy, że nie umiem bronić swojego zdania, jestem nawet okropnym uparciuchem, a dyskutować potrafię do upadłego.

Odpowiedz do tematu